Menu: Menu główne -> CHLEB ORKISZOWY

 

Orkisz jest zbożem ekstensywnym. W gospodarstwach ekologicznych wydajność ulega zwiększeniu dzięki stosowaniu kompostów. Przed laty w Polsce, jeszcze w okresie powojennym, orkisz uprawiano nawet w dosyć dużej ilości w miejscowościach podgórskich. Zniknął z pól w latach osiemdziesiątych, właśnie wtedy, kiedy zaczęto interesować się nim bardziej na zachodzie Europy.

Orkisz spożywa się w postaci kaszy, kleiku, pieczywa, płatków, makaronu, klusek, naleśników, otrąb, słodyczy, kawy. Zawiera on duże ilości niezbędnych składników odżywczych: białka, błonnika, nienasyconych kwasów tłuszczowych, węglowodanów, witamin, biopierwiastków. Orkisz wzmacnia ciało, jest pomocny m.in. w stanach zmęczenia, zmniejszenia wydolności organizmu, poprawia trawienie oraz funkcje układu nerwowego. Dieta orkiszowa jest korzystna we wszystkich schorzeniach układu pokarmowego.

Kawa poprawia trawienie, działa lekko przeczyszczająco. Orkisz rozgrzewa ciało poprawiając krążenie krwi, przez co usuwa uczucie zimna w rękach i nogach, wzmacnia narządy zmysłów, spowalnia procesy starzenia.

Specjalnością Stowarzyszenia Pogranicza jest chleb orkiszowy, przygotowywany przez panie Marię Kulka i Krystynę Morańda. Chleb orkiszowy przygotowywany przez panie w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo uzyskał I miejsce w kategorii Produktów Zbożowych w czasie Agropromocji w Nawojowej w 2011 roku.

W ramach realizowanych warsztatów chleb został upieczony w tradycyjnym piecu chlebowym znajdującym się w siedzibie stowarzyszenia.Do realizacji warsztatów "od ziarenka do bochenka" wykorzystano ziarna orkiszu, ziarna pszenicy zwykłej i ziarna żyta. 

Warsztaty wypieku chleba prowadziła pani Maria Kulka  .